PIĘCIODNIOWA WYCIECZKA KLASY 5A I 6A

Amelia Naduk (6A)
Beata Krawczyk, Agnieszka Skrzypczak

Pierwszy dzień - Zamek w Wałbrzychu
Dnia 8.05.2023 klasy 6a i 5a wraz z Paniami: Beatą Krawczyk, Agnieszką Skrzypczak i Beatą Szymańską wyruszyły na 5-dniową wycieczkę. Pierwszym punktem programu był Zamek w Wałbrzychu, którego zwiedzanie rozpoczęliśmy prezentacją pt. "Zamkowe tajemnice", a następnie Pan przewodnik oprowadził nas po zamku. Na koniec zaś czekał na nas krótki quiz online podsumowujący naszą wizytę w zamkowych komnatach. Kolejnym etapem podróży była palmiarnia. Zobaczyliśmy tam bardzo dużo ciekawych gatunków egzotycznych roślin oraz niespotykane zwierzęta m.in lemury. Wieczorem dojechaliśmy do ośrodka wypoczynkowego "Stokrotka" w Karpaczu, gdzie mieliśmy zakwaterowanie.

Dzień drugi - Zamek Czocha oraz warsztaty ceramiczne w Bolesławcu
Rano, całą grupą pojechaliśmy do Manufaktury Ceramiki w Bolesławcu. Razem z Panią przewodniczką obejrzeliśmy pracownię i zobaczyliśmy jak wygląda proces powstawania ceramiki. Na koniec zwiedzania czekały na nas warsztaty. Każdy z nas miał możliwość ozdobienia własnego talerza metodą stempelkową. Po skończonej zabawie mogliśmy zrobić zakupy w sklepie znajdującym się w manufakturze. Następnym miejscem, do którego sie udaliśmy był Zamek Czocha, gdzie Pani przewodnik przybliżyła nam fascynującą historię tego miejsca, jak również ciekawe legendy z nim związane. Dzień zakończyliśmy dyskoteką, na której wszyscy super się bawiliśmy, śpiewając i tańcząc w rytm naszej ulubionej muzyki.

Dzień trzeci - wyjazd do Drezna
Trzeciego dnia razem z Panem przewodnikiem pojechaliśmy do Drezna. Pierwszym obiektem, który mieliśmy okazję zwiedzić był Pałac Zwinger. Oglądaliśmy tam niezwykłe rzeźby i przepiękne obrazy. Znajdowały się tam również wystawy porcelany a także zbiory Matematyczno- Fizyczne. Następnie udaliśmy się na spacer po mieście. Pierwszym punktem programu było Stare Miasto, gdzie zobaczyliśmy Kościół Nadworny- Hofkirche, Orszak Władców Saksońskich, a także Frauenkirche- Kościół Marii Panny, gdzie zakończyliśmy zwiedzanie tego urokliwego niemieckiego miasta.

Dzień czwarty - Szklarska Poręba, wodospad Szklarki, huta szkła Julia, świątynia Wang w Karpaczu
Dzień rozpoczęliśmy wyjazdem do Szklarskiej Poręby, gdzie znajdowało się Muzeum Mineraologiczne, zobaczyliśmy tam piękne i zachwycające minerały, a także niezwykłe skamienieliny. Po zwiedzaniu muzeum i udanych zakupach udaliśmy się na spacer alejkami Parku Narodowego do wodospadu Szklarki. Potem zwiedzaliśmy Hutę Szkła Julia w Piechowicach. Razem z Panią przewodnik udało nam się zobaczyć cały proces powstawania kryształów, a w przyzakładowym sklepiku mieliśmy możliwość zakupienia magicznych efektów pracy całego zespołu huty. Ostatnim miejscem do jakiego się udaliśmy była świątynia Wang w Karpaczu, która została przeniesiona w Karkonosze w 1842 roku z miejscowości Vang leżącej w Norwegii. Na koniec dnia czekała na nas dyskoteka.

Dzień piąty - Wyjazd do Kowar - zwiedzanie sztolni
Ostatniego dnia naszej wycieczki udaliśmy się do Kowar. Zwiedzaliśmy tam kopalnie, w której wydobywano różne minerały, żelazo, srebro czy uran. Pod koniec zwiedzania podziemnych korytarzy mieliśmy okazję zobaczyć pokaz kolorowych światełek, obrazujący katastrofę wybuchu bomby atomowej, która została zrzucona na japońskie miasta Hiroszimę oraz Nagasaki. Wszystkim uczestnikom, jak również opiekunom wycieczka bardzo się podobała, była pełna pozytywnych emocji i nowych, inspirujących doświadczeń.

Wybrane wydarzenia