WYCIECZKA KLAS 6A I 7A DO TRÓJMIASTA

Julia Kowalczyk (7A)
Beata Krawczyk, Agnieszka Skrzypczak

Dnia 22 kwietnia 2024r. klasy 7a i 6a wraz z paniami B. Krawczyk, A. Skrzypczak i B. Szymańską wyruszyły na 5-dniową wycieczkę. Pierwszym punktem programu naszej wyprawy były Pola Grunwaldzkie. Zwiedzanie tego miejsca zaczęliśmy od muzeum, w którym poznaliśmy przebieg bitwy pod Grunwaldem. Po obejrzeniu wszystkich ekspozycji, poszliśmy zobaczyć pola, na których stoczona została bitwa. Następnie udaliśmy się w dalszą drogę nad morze. Po dojechaniu do "Villi Lemon" w Sztutowie, gdzie nocowaliśmy, odbyły się "Bursztynowe warsztaty". Podczas tych zajęć poznaliśmy dużo ciekawostek o bursztynie. Po teoretycznej części spotkania mogliśmy również samodzielnie wyszlifować bursztyn oraz wykonać z niego pamiątkę.

Następnego dnia zaczęliśmy zwiedzanie Trójmiasta, które rozpoczęliśmy od odkrywania uroków Gdańska. Po przyjeździe do miasta udaliśmy się do Muzeum II Wojny Światowej, gdzie poznaliśmy losy polskich rodzin i naszego kraju podczas wojny i czasów okupacji. W muzeum mogliśmy zobaczyć np. model samolotu i czołgu w rozmiarach rzeczywistych, jak wyglądały dawne ulice oraz zdjęcia poszkodowanych cywilów i żołnierzy. Następnie udaliśmy się na rejs na Westerplatte, gdzie zwiedziliśmy Cmentarzyk Obrońców Westerplatte, Ruiny Koszar oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża. Wieczorem, po całym dniu intensywnego zwiedzania, bawiliśmy się na dyskotece w rytm naszej ulubionej muzyki.

Trzeci dzień rozpoczęliśmy od spaceru po sopockim molo. Po dotarciu na jego koniec przewodnik pokazał nam Park Północny i Park Południowy oraz Łazienki Północne i Południowe. Następnie udaliśmy się na spacer najbardziej znaną ulicą Sopotu- ulicą Bohaterów bitwy pod Monte Casino. Ostatnią atrakcją w Sopocie był Krzywy Domek- budynek o niezwykłej architekturze. Kolejnym punktem naszej wycieczki była Gdynia. W drodze do tego miasta mieliśmy okazję zobaczyć Skwer Kościuszki, Molo Południowe i Dom Karola Olgierda Borchardta. Gdy dojechaliśmy na miejsce najpierw zwiedziliśmy Okręt "Błyskawica", gdzie do tej pory zachowały się przedmioty z czasów II Wojny Światowej. Dowiedzieliśmy się m.in., że na każdej łodzi była maskotka, a na Błyskawicy była to małpka Betty, która była chłopakiem. Po zwiedzeniu tego okrętu udaliśmy się do gdyńskiego akwarium. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem piękna natury i morskiego życia. Poznaliśmy wiele nowych gatunków morskich zwierząt oraz roślin. Były tam m.in. rozmaite piękne ryby, wąż boa, węgorze elektryczne, krewetki oraz żółwie.

Dzień czwarty ponownie spędziliśmy w Gdańsku. Tym razem udaliśmy się do Europejskiego Centrum Solidarności. Podzieliliśmy się tam na dwie grupy w zależności od wieku. Siódma klasa zwiedzała muzeum w temacie "W szeregu czy na czele". Razem z panią przewodnik omawialiśmy różnice między liderem a przywódcą, rozmawialiśmy o ich cechach, a także o ludziach pełniących te funkcje w przeszłości, jak i w czasach współczesnych. Po krótkiej dyskusji i omówieniu najważniejszych kwestii niezbędnych w trakcie zwiedzania, poszliśmy obejrzeć wystawę związaną właśnie z przywódcami i liderami. Natomiast klasa szósta odbyła wycieczkę w temacie "Światła, kamera, akcja!". Zaczęli oni zwiedzanie od zabawy, polegającej na znalezieniu kopert zawierających kluczowe słowa, na podstawie których musieli odegrać krótkie scenki. Następnie, podobnie jak klasa siódma, udali się na zwiedzanie wystawy. Po zakończeniu zwiedzania Europejskiego Centrum Solidarności poszliśmy na spacer ulicami miasta. Była to okazja, aby poznać historyczną część Gdańska, zabytkowe miejsca i charakterystczną dla tego miejsca zabudowę. Zobaczyliśmy m.in. Pomnik Neptuna, Bazylikę Mariacką i Kościół św. Brygidy. Na zakończenie dnia udaliśmy się na spacer na sztutowską plażę aby podziwiać nadmorski zachód słońca.

Ostatniego dnia, w drodze powrotnej do Warki, zwiedziliśmy Zamek w Malborku. Jest to największy zamek Zakonu Krzyżackiego w Europie, który nigdy nie został zdobyty. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem techniki, jaka była już wtedy wykorzystywana do ogrzewania czy obrony zamku. Poznaliśmy również bardzo dużo szczegółów dotyczących Krzyżaków. Obejrzeliśmy dawne komnaty i kościół, w którym znajduje się Krzyż z czasów panowania w zamku Zakonu Krzyżackiego. Po zwiedzeniu zamku udaliśmy się w dalszą drogę powrotną. Wycieczka niestety szybko dobiegło końca, ale mimo to minęła nam w bardzo miłej atmosferze i pozostawiła w naszych pamięciach dużo wspaniałych wspomnień.

Wybrane wydarzenia