WYCIECZKA TRZECIOKLASISTÓW

Joanna Wembergier, Beata Żurek
Joanna Wembergier

W deszczowy poranek 26 września uczniowie klas 3a i 3b wraz z wychowawczyniami p. Beatą Żurek i p. Joanną Wembergier wybrali się na wycieczkę do Sandomierza. Opiekę nad grupą sprawowali również p. Aleksandra Kuna i przewodnik p. Andrzej Skuciński. Czas podróży minął szybko, ponieważ przewodnik opowiadał o ciekawych miejscach, które po drodze mijaliśmy. Na miejsce dotarliśmy około godziny jedenastej. Miasto powitało nas ładną pogodą. Pierwszym punktem programu była Brama Opatowska, z której podziwialiśmy piękną panoramę Sandomierza, Góry Pieprzowe i wijącą się Wisłę. Ciesząc oczy widokami, słuchaliśmy z uwagą naszego przewodnika. Następnie udaliśmy się do Podziemnej Trasy Turystycznej. Jej korytarze mają długość 450 metrów, biegną pod kamienicami ulicy Opatowskiej, Rynku i pod Ratuszem. Przemierzając trasę przeszliśmy przez 34 pomieszczenia. Obejrzeliśmy wystawy oraz dowiedzieliśmy się co i w jaki sposób było przechowywane w sandomierskich lochach przed wiekami. Wysłuchaliśmy legendy o dzielnej Halinie Krępiance, która uratowała Sandomierz przed Tatarami, a sama bohatersko zginęła...

Pełni wrażeń i nieco zmęczeni udaliśmy się na pyszny obiad. Po posiłku i krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w kierunku Wisły. Przeszliśmy malowniczym Wąwozem Królowej Jadwigi, głębokości około 10 metrów i długości 500 metrów. Plątanina wiszących korzeni zrobiła wrażenie na uczestnikach wycieczki. To było naprawdę magiczne miejsce!

Z wąwozu trafiliśmy nad Wisłę. Wypłynęliśmy w rejs. Podziwialiśmy przyrodę i zachodnią część Starego Miasta z kościołem Św. Jakuba, zamkiem i synagogą. W drodze powrotnej zobaczyliśmy Collegium Gostomianum, zamek, katedrę, Dom Długosza i Góry Pieprzowe. Widok panoramy miasta położonego na wysokiej skarpie zachwycił uczniów. Dla niektórych wycieczkowiczów był to pierwszy w życiu rejs statkiem! Przy okazji dzieci utrwaliły sobie wiadomości o Wiśle, najdzikszej rzece Europy, o której uczyły się w szkole.

Z nad brzegu Wisły poszliśmy do gotyckiej Bazyliki Katedralnej wzniesionej w 1360r. Wnętrze świątyni zachwyciło uczniów bogatym wystrojem. Przewodnik opowiedział o historii tego miejsca.

Po zwiedzaniu katedry czekał ostatni, bardzo wyczekiwany przez uczniów punkt programu. Poszliśmy na Rynek kupić pamiątki. Mieliśmy nadzieję, że spotkamy tam "Ojca Mateusza"...

Wycieczka była wyjątkowo udana, przyniosła wiele pozytywnych przeżyć. Wszystkich, którzy kochają podróże zachęcamy do odwiedzenia tego wspaniałego miasta.

linia

foto foto foto

foto foto

foto foto foto

foto foto

foto foto foto

foto foto

foto foto foto

foto foto

foto foto

foto foto

foto foto foto

foto foto

foto foto foto

linia

Wybrane wydarzenia