"JESTEŚ WIDOCZNY, JESTEŚ BEZPIECZNY"

Zbigniew Tomczyk
Anna Ambroży

"JESTEŚ WIDOCZNY, JESTEŚ BEZPIECZNY.."- czyli o Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej w Szkole Podstawowej nr 1 w Warce


Dnia 26 kwietnia 2018 roku uczniowie klas IV-VII wzięli udział w akcji poświęconej bezpieczeństwu na drodze prowadzonej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Podstawowym celem tej kampanii jest ochrona dzieci i młodzieży przed niebezpieczeństwami na drodze. Niezmiernie ważna jest poprawa bezpieczeństwa najmłodszych, jako świadomych uczestników ruchu drogowego, szczególnie poprzez używanie materiałów odblaskowych.

Dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 ten dzień był szczególnie wyjątkowy i pełen wrażeń. Czekał na nich specjalny rowerowy tor przeszkód, zestaw elementów odblaskowych i innych gadżetów.

Spotkanie poprowadziła pani dyrektor Bożena Sobieraj, witając licznie przybyłych gości, zwłaszcza przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego: Tomasza Jagodzińskiego i Aleksandra Czyżewskiego, panią Wiceburmistrz Teresę Knyzio, Komendanta Policji w Warce podkomisarza Pawła Lewandowskiego wraz z funkcjonariuszami: młodszym aspirantem Anetą Ścisłowską, aspirantem sierżantem sztabowym Andrzejem Dudą i sierżantem sztabowym Arturem Opszalskim. Swoją obecnością zaszczycili nas również przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu na czele z panem Tomaszem Sotowskim, Komendy Powiatowej w Grójcu z panią rzecznik prasową komisarzem Agnieszką Wójciki oraz pracownicy Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu i przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Grójcu .Pani dyrektor Sobieraj wyraziła zadowolenie, że nasza szkoła została wyróżniona spośród wielu na Mazowszu, a dzięki temu uczniowie mają możliwość wzięcia udziału w takich zajęciach, gdyż bezpieczeństwo naszych uczniów jest sprawą priorytetową.

Istotą kampanii „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny" jest przyjazna i atrakcyjna forma zajęć Uczniowie uczyli się i poszerzali swoją wiedzę na temat bezpiecznego zachowania się, czekały na nich również inne atrakcje. Dużym wyzwaniem okazała się jazda rowerem po specjalnym torze. To z pozoru proste zadanie nie wszystkim udało się ukończyć bezbłędnie. W związku z tym prowadzący udzielali praktycznych rad, jak bezpiecznie jeździć rowerem, jak sprawić, żeby kierowca widział daną osobę i w bezpieczny sposób mógł ją ominąć, bądź wyminąć. Ważne jest nauczenie najmłodszych uczestników noszenia elementów odblaskowych po zmroku, zwłaszcza jesienią i zimą, aby poprawić widoczność pieszego lub rowerzysty. Wszyscy uczestnicy otrzymali gadżety zwiększające bezpieczeństwo na drodze- zestaw elementów odblaskowych, dwie opaski zapinane na rękę oraz dwie zawieszki.

Oprócz tego uczniowie oglądali film „..tak, chcę być bezpieczny", który zaprezentowali funkcjonariusze z Komendy Powiatowej w Grójcu, a następnie omówili tematykę związaną z zagrożeniami czyhającymi na najmłodszych nie tylko na drodze, ale np. w internecie. Do akcji włączyli się również Strażacy Komendy Powiatowej w Grójcu, którzy poprowadzili zajęcia przygotowujące dzieci i młodzież do udzielania pierwszej pomocy. Po krótkim wprowadzeniu uczniowie mogli w sposób praktyczny udzielić pierwszej pomocy na fantomach, spróbować podjęcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, oczywiście pod nadzorem prowadzących.

Zajęcia w ramach tej kampanii spotkały się z pozytywnym odbiorem nie tylko uczniów, ale także rodziców i nauczycieli, którym leży na sercu dobro i bezpieczeństwo naszych dzieci.

linia

linia

Wybrane wydarzenia