WYCIECZKA DO KOTLINY KŁODZKIEJ

Beata Krawczyk, Basia Regulska (6a)

Dnia 26 września 2022 roku klasy 6a i 5a wraz z paniami B. Krawczyk, A. Skrzypczak, B. Szymańską i M. Wąsik pojechały na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej.

Pierwszego dnia w drodze do Długopola Zdrój, miejsca naszego zakwaterowania zatrzymaliśmy się w historycznej stolicy Dolnego Śląska, którą jest Wrocław. Tam udaliśmy się do Panoramy Racławickiej. Z ogromnym zaciekawieniem poznawaliśmy szczegóły stoczonej bitwy. Następnie udaliśmy się na wrocławski Rynek, aby zobaczyć zabytkowy Ratusz.

Następny dzień naszej wycieczki spędziliśmy w Czechach, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć Skalne Miasto Adršpach. Było to miejsce pełne malowniczych widoków, różnych formacji skalnych, które przypominały zarówno postacie, rzeczy, jak i zwierzęta. Widzieliśmy tam także dwa wodospady oraz przekonaliśmy się o istnieniu ducha gór, Karkonosza. Podczas zwiedzania był rejs po jeziorze, w trakcie którego pan przewodnik w bardzo ciekawy i zabawny sposób opowiadał nam o wodniku i innych mieszkańcach tamtych rejonów. Skalne Miasto zaciekawiło wszystkich uczestników wycieczki.

Trzeciego dnia pojechaliśmy zwiedzić stolicę Czech, powszechnie znaną pod kątem wyjątkowej architektury, Pragę. Pierwszym punktem naszego programu była uroczysta zmiana warty na Hradczanach oraz punkt widokowy, skąd podziwialiśmy panoramę całego miasta. Następnie udaliśmy się do archikatedry Św. Wita, Mostu Karola, praskiego zegara astronomicznego Orloj, znajdującego się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego. Po aktywnie spędzonym dniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Długopola Zdrój.

Czwartego dnia udaliśmy się do Barda, gdzie zobaczyliśmy piękną Bazylikę Mniejszą i świętą figurkę NMP, która przetrwała już nieco ponad 1000 lat. Wnętrze bazyliki było pełne pięknych rzeźb i obrazów oraz znajdowały się tam także wielkie organy z niezliczoną ilością piszczałek. Po odsłuchaniu nagrania i wysłuchaniu historii tego miejsca pojechaliśmy do Twierdzy Srebrna Góra. Najpierw czekała nas krótka wyprawa górska pod bramy twierdzy, a potem zaczęliśmy zwiedzanie. Na początku ujrzeliśmy atrapy broni, pocisków oraz mundurów i dowiedzieliśmy się wiele o życiu żołnierza w czasach świetności tamtego miejsca. Następnie mieliśmy okazję usiąść na rekonstrukcjach łóżek i posłuchać ciekawych opowiadań przewodnika. Na koniec byliśmy świadkami prawdziwych wystrzałów zbrojnych.

Gdy nadszedł ostatni dzień, opuściliśmy miejsce zakwaterowania i udaliśmy się w drogę powrotną, podczas której zwiedzaliśmy Hydropolis we Wrocławiu. Zobaczyliśmy tam mini modele różnych statków i dowiedzieliśmy się o ich załodze oraz zastosowaniu. Poznaliśmy również organizmy żyjące w wodzie oraz zobaczyliśmy trzy czwarte łodzi, która zeszła jako pierwsza na dno Rowu Mariańskiego. Kolejną ciekawostką były zasoby wody w kosmosie. Przekonaliśmy się, ile procent tej substancji zawiera człowiek oraz różne produkty spożywcze takie jak owoce, chleb czy czekolada. Na sam koniec przewodnik pochwalił nas jako najmądrzejszą grupę, co bardzo nas ucieszyło.

Mimo, że wycieczka szybko dobiegła końca, to był to dla nas niezwykły czas, pełen nowych doświadczeń i spędzony w miłej atmosferze. Teraz z niecierpliwością czekamy na następną taką wyprawę.

wycieczka_kotlina_klodzka1 wycieczka_kotlina_klodzka2 wycieczka_kotlina_klodzka3

wycieczka_kotlina_klodzka5 wycieczka_kotlina_klodzka7 wycieczka_kotlina_klodzka8

wycieczka_kotlina_klodzka4 wycieczka_kotlina_klodzka6 wycieczka_kotlina_klodzka10 wycieczka_kotlina_klodzka13

wycieczka_kotlina_klodzka9 wycieczka_kotlina_klodzka11 wycieczka_kotlina_klodzka12

wycieczka_kotlina_klodzka14 wycieczka_kotlina_klodzka15 wycieczka_kotlina_klodzka16

wycieczka_kotlina_klodzka17 wycieczka_kotlina_klodzka22 wycieczka_kotlina_klodzka23

wycieczka_kotlina_klodzka18 wycieczka_kotlina_klodzka19 wycieczka_kotlina_klodzka20 wycieczka_kotlina_klodzka21

wycieczka_kotlina_klodzka24 wycieczka_kotlina_klodzka25 wycieczka_kotlina_klodzka26

wycieczka_kotlina_klodzka27 wycieczka_kotlina_klodzka28 wycieczka_kotlina_klodzka30

wycieczka_kotlina_klodzka31 wycieczka_kotlina_klodzka32 wycieczka_kotlina_klodzka33

wycieczka_kotlina_klodzka35 wycieczka_kotlina_klodzka36 wycieczka_kotlina_klodzka37

wycieczka_kotlina_klodzka29 wycieczka_kotlina_klodzka34 wycieczka_kotlina_klodzka40 wycieczka_kotlina_klodzka46

wycieczka_kotlina_klodzka38 wycieczka_kotlina_klodzka39 wycieczka_kotlina_klodzka41

wycieczka_kotlina_klodzka42 wycieczka_kotlina_klodzka43 wycieczka_kotlina_klodzka44

wycieczka_kotlina_klodzka45 wycieczka_kotlina_klodzka48 wycieczka_kotlina_klodzka47

Wybrane wydarzenia