MISTRZOWIE SZACHÓW Z JEDYNKI

Anna Ambroży, Filip Pułapa (8b)

W Szkole Podstawowej nr 1 w Warce uczniowie oprócz nauki spędzają czas na rozwijaniu swoich zainteresowań i zdolności. Cieszy fakt, że posiadają swoje pasje i tym samym pokazują swoim rówieśnikom, że w dobie mediów i technologii można kreować swoją osobowość w inny a zarazem ciekawy sposób. Jednym z nich jest gra w szachy i wydawałoby się, że istnieje od dawna i nieco straciła na popularności to nadal jest doskonałym sposobem spędzania czasu i posiada wiele zalet. Poprzez grę można wykształcić i udoskonalić wiele umiejętności takich jak: logiczne i strategiczne myślenie, kreatywność, koncentrację i wytrwałość. Uczy także samodyscypliny, odporności na stres czy radzenia sobie z porażkami, co w dzisiejszym świecie jest bardzo przydatne młodym ludziom. Niewątpliwie największą chyba zaletą tej gry jest rozwój intelektualny. Aby wziąć udział w turniejach szachowych trzeba reprezentować całkiem niezły poziom, o czym przekonali się nasi uczniowie.

W niedzielę 15 maja w Grójeckim Ośrodku Kultury odbyły się XI Mistrzostwa Grójca w Sachach szybkich do lat 18. Do startu w zawodach przystąpiło 41 zawodników z całego powiatu. Wśród nich byli również dwaj reprezentanci naszej szkoły - bracia Filip (15 lat) i Stanisław (8 lat) Pułapa. Turniej od samego początku zapowiadał się bardzo ciekawie, ze względu na wysoki i wyrównany poziom gry młodych szachistów. Na przestrzeni 7 rund turniejowych zdarzyło się wiele niespodzianek, podczas których faworyci przegrywali z słabszymi zawodnikami.

Pierwsze dwie rundy nasi zawodnicy szybko wygrali ze słabszymi przeciwnikami, jednak najwięcej sensacji było w środku turnieju na przestrzeni 3 i 4 rundy. Podczas trzeciej rundy Filip znowu łatwo pokonał mniej doświadczonego zawodnika, lecz jego młodszy brat miał zadanie zdecydowanie trudniejsze: mierzył się z zawodnikiem dużo lepszym poziomem, a także 6 lat starszym. Partia trwała długo, a podczas niej zawodnicy raz jeden raz drugi zdobywali przewagę i na powrót ją tracili. Czwarta runda była zdecydowanie najtrudniejszą ze wszystkich dla naszych reprezentantów; Filip zmierzył się na najwyższej szachownicy z faworytem i późniejszym zwycięzcą turnieju, a Stanisław z drugim najlepszym zawodnikiem na liście. Starszy z braci po wyrównanym boju musiał uznać wyższość przeciwnika, lecz młodszy z braci znów rzucał wyzwanie lepszemu i tym razem o 7 lat starszemu zawodnikowi. Grając bardzo poprawnie, nie pozwolił przeciwnikowi na wyprowadzenie ataku, tym samym doprowadzając do wyrównanej końcówki. Partia mogłaby trwać jeszcze długo, gdyż obie ze strony grały na równym poziomie, jednak przeciwnik naszego szachisty myślał zbyt długo i przekroczył limit czasu, tym samym przegrywając partię. Po czterech rundach bilans punktowy Filipa i Stanisława wynosił kolejno 3/4 i 4/4, co dawało miejsca w ścisłej czołówce, a dla młodszego z braci było wybitnym wyczynem ze względu na dwie wygrane z dwoma o wiele lepszymi zawodnikami. Następna runda okazała się być pechowa, ponieważ wareccy szachiści trafili na siebie, co oznaczało, że jeden z nich będzie musiał przegrać. W tej bitwie lepszym okazał się być Filip, który wygrał ze względu na zdecydowanie większe doświadczenie. Szósta runda przyniosła remis Filipowi i przegraną z lepszym zawodnikiem Stanisławowi. Ostatnia już siódma runda była zwycięska dla obu braci, którzy wygrali z przeciętnymi zawodnikami. Turniej zakończył się sukcesem naszych szachistów, którzy zajęli miejsce: Filip (3 miejsce 5,5/7 pkt) i Stanisław (4 miejsce 5/7 pkt). Młodszy z braci wygrał ponad to swoją kategorię wiekową. W ten sposób nasi szachiści zdobyli brązowy medal za 3 miejsce w całym turnieju, oraz złoty medal i puchar za 1 miejsce w kategorii roczników 2012/2013. Osiągnięcia te dają nam ogromną nadzieję na dalsze sukcesy tak młodych i utalentowanych szachistów z naszej szkoły.

Jesteśmy dumni i życzymy dalszych sukcesów.

mistrzowie_szachow_1 mistrzowie_szachow_2

Wybrane wydarzenia