"OD MARZEŃ DO SUKCESU" - FESTIWAL NAUK W SP1

Adam Grześka
Anna Ambroży

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Warce oprócz nauki spędzają wolny czas w różnorodny sposób. Jednym z nich jest rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, tworzenie projektów i wynalazków, które otwierają drogę do sukcesu.

I można byłoby powiedzieć, że marzenia się spełniają, wystarczy tylko uwierzyć w siebie, o czym przekonał się Cyprian Łukasiewicz – uczeń klasy 8b.

Od dawna interesował się fizyka i astronomią, sam pogłębiał wiedzę w tej dziedzinie oraz marzył o tym, by zbudować swoją rakietę. I... udało się. Sam nie wierzył chyba, że zajdzie tak daleko i uda mu się zrealizować upragniony cel. Okazją do tego był 12 Ogólnopolski Festiwal Nauk w Poznaniu pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, podczas którego Cyprian został wyróżniony.

Jest to znaczący sukces dla naszej szkoły, do którego zainspirowali uczniów panowie Adam Grześka uczący fizyki i Piotr Pietrzak nauczyciel historii. To właśnie pod ich kierunkiem uczniowie pracowali nad projektami. Festiwal miał formę zdalną i odbył się w Auditorium Maximum Wydziału Fizyki Uniwersytetu Adam Mickiewicza w Poznaniu, skąd prowadzono komunikację z uczestnikami finałowego współzawodnictwa transmisją internetową.

Nasi uczniowie przedstawili dwa projekty. Jeden z nich to „Rakieta” autorstwa Cypriana Łukasiewicza, zaś drugi to doświadczenia z wykorzystaniem jajek, który prezentowali uczniowie klasy 7a, czyli Marcel Dyga, Mateusz Sabała, Borys Wasilewski i Szymon Mrozowski.

Niezwykłe wrażenie zrobił projekt Cypriana „Rakieta” a umiejętności ucznia zaskoczyły pozytywnie jurorów, którzy oceniali projekty. Podziwiali jego determinację i pomysłowość, które sprawiły, że rakieta naprawdę wystartowała.

Jesteśmy dumni z naszego ucznia i wierzymy, że w przyszłości może okaże się wynalazcą?

Tak więc wiara w siebie i uparte dążenie do celu jest bardzo ważne i to należy wpajać młodym ludziom.

projekt1 projekt2

projekt3 projekt4

projekt5 projekt6

Projekt "Doświadczenia z wykorzystaniem jajek"