DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

Anna Ambroży

„Wszystko dla Ojczyzny, nic dla mnie.” – Takie słowa widnieją obok portretu Piotra Wysockiego, tuż po wejściu do szkoły.

Kim jest Patron Szkoły? Pewnie spytacie
                              To Piotr Wysocki - warecki bohater
                              On pod Olszynką toczył boje
                              Za wolne życie Twoje i moje.
                              Teraz Patronem jest naszej szkoły
                              I każdy z nas jest tym zaszczycony.

To właśnie Piotr Wysocki 190 lat temu, w 1830 roku stanął na czele Sprzysiężenia Podchorążych i zapoczątkował wielki zryw Polaków w walce o wolność - Powstanie Listopadowe.

Dzień 29 listopada, jak, co roku jest dla naszej społeczności wyjątkowy. Postać Patrona jest wciąż żywa. Aby uczcić Jego pamięć, braliśmy udział w uroczystych obchodach, zarówno w szkole, jak i w środowisku.

Niestety, tegoroczny Dzień Patrona nie mógł być obchodzony w pełnej krasie ze względu na panującą pandemię. Mimo to, staraliśmy się, choć nieco inaczej, uczcić ten dzień.

Przedstawiciele naszej społeczności zapalili znicze pod pomnikiem Piotra Wysockiego przy Dworku na Długiej, oddając jednocześnie hołd Patronowi.

Uczniowie klasy 4 a wykonywali prace plastyczne dotyczące Patrona.

Innym sposobem pamięci był wspólnie zaśpiewany Hymn Szkoły przez najmłodszych uczniów pod kierunkiem p. Agnieszki Skrzypczak i p. Anny Góreckiej. To właśnie z ich ust pięknie wybrzmiały jakże znamienne słowa "Wysocki jest nam chluba i ozdobą…"

W dniu 29 listopada odbyła się również, choć w nielicznym gronie uroczystość miejska upamiętniająca rocznicę Powstania Listopadowego. Podczas niej składano kwiaty na grobie Piotra Wysockiego na wareckim cmentarzu.

W imieniu nas wszystkich wiązankę złożyły p. dyrektorki Bożena Sobieraj i Urszula Sasin-Kutyna, zapalono również znicze i oddano cześć Patronowi. Delegacja szkoły uczestniczyła również we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, Piotra Wysockiego i bohaterów walczących w Powstaniu Listopadowym.

Warto podkreślić, jak ważne dziś dla każdego z nas powinny być słowa stanowiące maksymę życia Naszego Patrona, wyryte na jego grobie "Wszystko dla Ojczyzny, nic dla mnie"

foto foto foto

foto foto