JESIENNY ZŁAZ TURYSTÓW

Joanna Wembergier

WARKA – KOZIENICE – KRÓLEWSKIE ŹRÓDŁA

W sobotnie przedpołudnie uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawczyniami p. Agnieszką Skrzypczak, p. Ewą Wiewiórą i p. Joanną Wembergier wyruszyli autokarem do Kozienic. Królewskie miasto przywitało uczestników rajdu piękną, słoneczną pogodą. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Zespołu pałacowo-parkowego, który został zbudowany w XVIII wieku dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Miały tu miejsce narodziny króla Zygmunta Starego, upamiętnia je XVI-wieczna Kolumna – jeden z najstarszych, świeckich pomników w Polsce. W parku znajduje się również cmentarz prawosławny rodziny Dehnów oraz liczne okazy starych i egzotycznych gatunków drzew. Jesienny park zachwycił dzieci, które nie mogły się powstrzymać od zbierania barwnych liści. Następnie udaliśmy się do Rezerwatu Przyrody „Królewskie Źródła”. Na miejscu zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Młodsze dzieci spotkały się z p. Przewodniczką, która towarzyszyła nam podczas wędrówki. Spacerując po ścieżce zobaczyliśmy wyjątkowo piękne zakątki przyrody. Słuchaliśmy opowieści naszej Przewodniczki, dowiedzieliśmy się jak wzrasta las i jakie zwierzęta możemy w nim spotkać. Młodzież wzięła udział w grze terenowej na orientację. Każdy uczestnik napił się wody z „Królewskiego Źródełka” – ma ono tajemniczą moc, szczególnie dla tych, którzy szukają miłości… Po przejściu około 3 km wróciliśmy na parking leśny, tam czekały na nas przygotowane ogniska. Po zjedzeniu kiełbasek przyszedł czas na zabawę. Na zakończenie rajdu każda drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom i piłkę. Tych, którzy jeszcze nie odkryli „Królewskich Źródeł” zachęcamy do odwiedzenia tego wspaniałego miejsca.