DZIEŃ PAPIESKI

Piotr Pietrzak
Eliza Chojecka / Anna Łoboda

Tegoroczny XVIII już Dzień Papieski, decyzją Konferencji Episkopatu Polski, obchodziliśmy 14 października, pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”. Hasło XVIII Dnia Papieskiego nawiązuje do tytułu dramatu Karola Wojtyły.

O ojcostwie papież mówi także w dwóch innych książkach: „Wstańcie, chodźmy!” oraz „Pamięć i tożsamość”. W pierwszej z nich, w części IV, znaleźć można znamienny tytuł "Ojcostwo biskupa", a w niej rozdział "Ojcostwo na wzór św. Józefa", w którym ten święty jest stawiany za wzór dla „wszystkich powołanych do ojcostwa – w rodzinie, albo w kapłaństwie”. Z kolei "Pamięć i tożsamość" szczególnie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, św. Jan Paweł II wskazał: "Ojczyzna to poniekąd to samo, co ojcowizna, czyli zasób dóbr, które otrzymaliśmy w dziedzictwie po ojcach".

Te prawdy chcieliśmy przedstawić naszym koleżankom i kolegom oraz nauczycielom. Posłużyliśmy się myślą Jana Pawła II oraz świadectwami jego życia aby stworzyć krótkie przedstawienie. Dzięki pełnemu zaangażowaniu nauczycieli i uczestników projektu artystycznego w godny sposób uczciliśmy kolejny Dzień Papieski w Szkole Podstawowej nr 1 w Warce. Za koncepcję plastyczną i dekorację dziękujemy p. Małgorzacie Chojnackiej i uczniom kl. III G gimnazjum, oprawę muzyczną p. Magdalenie Brzozowskiej wraz z chórem szkolnym oraz podkłady muzyczne Kuba Szydło, scenariusz i koncepcja przedstawienia Anna Łoboda wraz z uczniami kl. IIIE i IIIC gimnazjum.