TAKIE LEKCJE LUBIMY

Izabela Łuczak

We wtorek 20 lutego klasa 3b poznała budowę szkieletu człowieka. Na początek uczniowie dostali przygotowane przez wychowawcę puzzle... Po ich ułożeniu dowiedzieli się, jaki będzie temat zajęć.
Na tablicy multimedialnej został wyświetlony krótki film pt. "Ile kości ma człowiek?" Uczniowie z ogromną uwagą słuchali, zapisywali najważniejsze rzeczy. Byli ogromnie zdziwieni, że człowiek dorosły ma mniej kości od noworodka, że szyja żyrafy składa się z tylu samych kręgów, co szyja człowieka...
Po projekcji filmu każdy uczeń mógł podejść do przygotowanego plakatu ze szkieletem człowieka i dopasować nazwy do odpowiednich kości.
Dalsza część zajęć to praca z prezentacją multimedialną "Funkcje szkieletu". Uczniowie dowiedzieli się, co chronią kości, dopasowywali na kartach pracy narządy z odpowiednimi kośćmi. Rozmawialiśmy również o tym, co robić, by mieć zdrowe kości.
Znalazł się też czas na zabawę ruchową "Dzięki kościom mogę..." (każdy uczeń dodawał inną czynność..tym samym przy grupie 19 osób powtórzenie wszystkich czynności po kolei było nie lada wyzwaniem).
W ramach edukacji plastycznej, uczniowie wykonali szkielet z patyczków kosmetycznych lub makaronu.
Na zakończenie zajęć uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Ich zadanie polegało na ułożeniu na szarym papierze szkieletu i podpisaniu poznanych kości. Wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze.