WYCIECZKA DO RADOMIA Z KLASĄ 1A I 1B

Joanna Wembergier
Beata Żurek

Dnia 16 października 2017r. uczniowie klas pierwszych pod opieką p. Beaty Żurek i p. Joanny Wembergier wybrali się na wycieczkę do Radomia. Na początek odwiedzili salę zabaw "Zaczarowaną Krainę", gdzie spędzili dwie godziny na świetnej zabawie. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Wsi Radomskiej. Skansen znajduje się na malowniczym terenie, na obrzeżach miasta. Celem wycieczki były warsztaty pt.: "Od ziarenka do bochenka". W czasie lekcji uczniowie dowiedzieli się gdzie najwcześniej zaczęto uprawiać zboże i wytwarzać mąkę, co to jest zakwas i jak tradycyjnie wypieka się chleb. Pod okiem instruktora dzieci własnoręcznie łuskały ziarna z kłosów, rozdrabniały je na mąkę drewnianym stęporem, a następnie z przesianej mąki zagniatały ciasto na bułeczki. W czasie gdy pieczywo dochodziło w piecu pani przewodnik oprowadziła nas po skansenie. Największą atrakcją dla dzieci okazała się wiejska zagroda ze zwierzętami, drewniany młyn-wiatrak, oraz młyn wodny, a w nim działający jeszcze mechanizm do mielenia mąki. Muzeum to nie tylko drewniana zabudowa, ale również przepiękny trzydziesto dwu hektarowy park. Pogoda dopisywała więc w czasie zwiedzania skansenu mogliśmy podziwiać uroki złotej jesieni oraz pooddychać świeżym powietrzem z dala od zgiełku miasta. Na zakończenie zajęć uczniowie dostali ciepłe bułeczki, które sami wcześniej przygotowali. Bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia wróciliśmy zadowoleni do Warki.

Radom Radom Radom