WYCIECZKA DO SĄDU REJONOWEGO

Urszula Sasin Kutyna

W dniu 01.12.2017 r. uczniowie klasy 3e uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Sądu Rejonowego w Warszawie. Celem wycieczki było poznanie systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce, bezpośrednie przebywanie na sali sądowej, doświadczenie emocji wywołanych uczestnictwem w rozprawie (symulowanej), poznanie przebiegu procesu sądowego oraz roli prawa w życiu obywatela, kształtowanie szacunku dla wymiaru sprawiedliwości.

Na spotkanie przybył sędzia Paweł Dobosz, który zaprosił uczniów do jednej z sal rozpraw, gdzie zapoznał młodzież z przebiegiem rozprawy sądowej, wskazał miejsca zajmowane w czasie rozprawy przez sędziego, oskarżonego, adwokata, świadków, etc. W trakcie spotkania nasi uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak wygląda codzienna praca sędziego, jaką drogę trzeba przebyć, by zostać sędzią, jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości w Polsce. Pytaniom nie było końca.

Po zakończeniu spotkania uczniowie mieli okazję uczestniczyć czynnie w symulowanej rozprawie sądowej. Uczestnictwo w sprawie dostarczyło wiele emocji. Z wycieczki każdy mógł wyciągnąć coś dla siebie i z sądu wszyscy wychodziliśmy zadowoleni i z poczuciem dobrze spędzonego czasu.

wycieczka wycieczka wycieczka